Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos bei Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovai rugsėjo 16-19 dienomis lankėsi Izmire (Turkija). Tai antroji misija įgyvendinant projektą „Turkijos-Lietuvos bendradarbiavimo misijos, kaip mokymosi ir tinklaveikos kūrimo priemonė, klimato kaitos iššūkiams spręsti (TLM-3C: Turkijos-Lietuvos misijos Climate Change Challenges)”, kurį finansuoja LR Užsienio reikalų ministerija.
Misijos dalyviai susipažino su Izmiro savivaldybės iniciatyvomis žaliosios transformacijos, atliekų tvarkymo ir tausaus išteklių naudojimo srityse.
Vizitas prasidėjo aplankant Ege universiteto Saulės energijos institutą, kuriame buvo pristatyti saulės energijos, vėjo energijos ir biodujų išgavimo mokslinių tyrimų rezultatai. Šiame institute kuriamos technologijos ir atliekami tyrimai tiesiogiai prisideda prie Izmiro NetZero City tikslų atsinaujinančios energijos srityje.
ESHOT saulės energijos gamykloje, kurią aplankė Lietuvos delegacija, apžiūrėta saulės elektrinė. Pagaminta žalioji elektra panaudojama Izmiro miesto viešojo transporto elektrinių autobusų įkrovimui. Šios iniciatyvos dėka nuo 2017 m. į aplinką nebuvo išmesta daugiau nei 11 500 tonų anglies dioksido, kuris generuotųsi naudojant tradicinį kurą.
Vizito metu nemažas dėmesys buvo skirtas susipažinti su Izmiro miesto atliekų tvarkymo sistema ir jos atskirais elementais. Harmandalı komunalinių atliekų tvarkymo įrenginių komplekse uždarytame sąvartyne įrengtos biodujų surinkimo sistemos. Iš biodujų pagaminama 32 MW elektros energijos, kurią tiekia 190 000 namų. Šis techninis sprendimas prisideda prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimų mažinimo.
Apžiūrėtas Izmiro medicinos atliekų sterilizavimo įrenginys, į kurį atvažiuoja nukenksminimui medicininės atliekos iš ligoninių, stomatologijos kabinetų. Vėliau nukenksmintos atliekos perduodamos kitiems atliekų tvarkytojams. Įmonėje Ödemiş aplankyti ir mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginiai. Tai pavyzdys, kad atliekos gali būti paverčiamos ne tik energija, bet ir trąšomis, kompostu. Taip prisidedama prie žiediškumo tikslų atliekų tvarkyme.
Susitikimo su ENSIA (Energetikos pramonininkų ir verslininkų asociacija) aptartos Lietuvos ir Turkijos bendradarbiavimo galimybės, projektų partnerystes atsinaujinančios energijos ir energijos vartojimo efektyvumo srityje. ENSIA remia įmones, gaminančias įrangą, technologijas ir projektus šiame sektoriuje, padėdamas joms plėsti savo pajėgumus. Lietuvai ir Turkijai pereinant prie žaliosios energijos, ši partnerystė yra svarbus žingsnis skatinant inovacijas, tvarumą ir ekonominį vystymąsi abiejose šalyse.
Vizito metu įvyko susitikimas su Bornovos meru Ömer Eşki. Susitikimo metu aptarta ne tik projekto įgyvendinimo reikšmė, bet ir įvertinos Bornovos ir Jonavos savivaldybių bendradarbiavimo galimybes. Bornovos meras susitikimo metu pabrėžė, kad tarptautinis bendradarbiavimas yra strategiškai svarbus vietos valdžios institucijoms. Jo žodžiais „Tarptautinis vietos valdžios bendradarbiavimas yra gyvybiškai svarbus norint susidoroti su tokia pasauline problema kaip klimato kaita. O bendradarbiavimas su Jonavos savivaldybe leis žengti svarbius žingsnius kuriant tvarios energetikos sprendimus tiek Bornovoje, tiek Jonavoje“. Artimiausiu metu ketinama pasirašyti tarp šių dviejų savivaldybių bendradarbiavimo sutartis, kurią įgyvendinant bendromis pastangomis galima ieškoti prisitaikymo prie klimato kaitos ir jos švelninimo procesų būdų.
Lietuvos delegacija dėkoja Izmiro sostinės savivaldybei, Ege universiteto Saulės energijos institutui ir kitoms suinteresuotosioms šalims už šiltą svetingumą ir pažangių sprendimų demonstravimą.
Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos ambasados Turkijos Respublikoje prie Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis. Projekto partneriai Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacija (SKIA) ir Turkijos asociacija KENT-LAB (Urban Strategies and Local Practices Association).