loader

Naujiena

SKIA IR KENT – LAB PROJEKTAS IŠPLĖS LIETUVOS – TURKIJOS BENDRADARBIAVIMĄ SIEKIANT ŽALIOSIOS TRANSFORMACIJOS IR NEUTRALUMO KLIMATUI TIKSLŲ

Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacija (SKIA) kartu su Turkijos asociacija KENT-LAB (Urban Strategies and Local Practices Association) įgyvendina projektą „Turkijos-Lietuvos bendradarbiavimo misijos, kaip mokymosi ir tinklaveikos kūrimo priemonė, klimato kaitos iššūkiams spręsti (TLM-3C: Turkijos-Lietuvos misijos Climate Change Challenges)”, kurį finansuoja LR Užsienio reikalų ministerija.

Projekto tikslas – stiprinti vietos valdžios pajėgumus Turkijoje ir plėtoti vietos valdžios, mokslo ir verslo bendradarbiavimą  tarp TR-LT per klimato kaitos misijas. Projektas laikomas svarbiu žingsniu šalyse siekiant ilgalaikių klimato kaitos tikslų.

Projekto veiklos: 1. Suorganizuoti vietos valdžios institucijų, savivaldybių lygmens valdžios institucijų, mokslo institucijų ir verslo įmonių gerosios patirties mainų misijų sesijas Lietuvoje ir Turkijoje. 2. Taikyti aktyvaus projekto viešinimo priemones. 3.  Užtikrinti projekto tęstinumą.

2024 m. liepos 14 - 17 dienomis Turkijos delegacija lankėsi Lietuvoje su pirmąja misija „Atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje. Gerosios praktikos pasidalinimas“.

Misijos metu didžiausias dėmesys buvo skirtas supažindinti su komunalinių atliekų tvarkymo sistema Lietuvoje, pasidalinti gerųjų pavyzdžių įgyvendinimo patirtimi, didelį dėmesį skiriant žinių apsikeitimui, inovacijoms bei bendradarbiavimo plėtojimui.

Vizito metu buvo aplankyti mokslo įstaiga, viešąsias atliekų tvarkymo paslaugas teikiančios įmonės ir verslo objektai, dirbantys atliekų perdirbimo srityje.

Vizito metu aplankytas VILNIUS TECH tvarumo centras, kuriame centro vadovas prof. Raimondas Grubliauskas pristatė ne tik centro veiklą, bet ir naujai įsteigtas ekodizaino, tvaraus vartojimo ir duomenų analizės laboratorijas.

Vėliau delegacija susitiko su Užstato sistemos administratoriaus atstovais. Susitikimo metu USAD atstovė dalinosi Lietuvos patirtimi diegiant gėrimų pakuočių užstato sistemą. Susitikimo metu supažindino Turkijos atstovus ir su gėrimų pakuotės rūšiavimo linija.

Lietuvoje, įgyvendinant ES atliekų direktyvos reikalavimus, prisidedant prie žiedinės ekonomikos įgyvendinimo tikslų, įrengta virš 100 stambiagabaričių atliekų aikštelių ir daiktų dalinimosi stotelių. Vieną iš jų aplankė ir Turkijos atstovų delegacija, kuri domėjosi stambiagabaričių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistema, kaip gyventojai gali priduoti į aikšteles stambiagabarites atliekas, kokie daiktai turi paklausą stotelėse „Dėkui“.

Vėliau delegacija susitiko su UAB „Energesman“ atstovu, kuris pademonstravo Vilniaus regiono mišrių komunalinių  atliekų tvarkymo ypatumus  mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose. Taip pat diskutuota apie atskiro maisto ir virtuvės atliekų surinkimo sistemos diegimą Lietuvoje ir Vilniuje. Supažindinta su planuojama diegti atskira maisto ir virtuvės atliekų perdirbimo linija.

Misijos metu vyko susitikimas ir su Jonavos rajono savivaldybės vicemeru P. Beišiu, kuris pristatė Jonavos savivaldybę, darnaus judumo principų įgyvendinimą, diskutuota ir apie bendradarbiavimo galimybes. UAB „Jonavos paslaugos“ pademonstravo atliekų surinkimo iš gyventojų sistemos esminius aspektus, supažindino su IT diegimo aptarnaujant atliekų konteinerius  galimybėmis.

UAB „Ekobazė“ ir UAB „Ekofina“ pademonstruoti ne tik atskirų atliekų srautų perdirbimo į antrines žaliavas technologijos,  bet  ir produktų iš antrinių žaliavų gamybos ir realizavimo aspektai.

Misijos metu ne tik supažindinta su Lietuvos atliekų tvarkymo sistemos esminiais elementais, bet ir diskutuota, užmegzti ryšiai, numatytos tolimesnio bendradarbio gairės.

Antra misija organizuojama Turkijoje, Izmire rugsėjo 16-19 dienomis, kurios tema „Žalioji transformacija ir žalioji energetika vietos lygmenyje“.

Projektas finansuojamas Lietuvos Respublikos ambasados Turkijos Respublikoje prie Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos lėšomis.

Galerija