loader

Naujiena

Šiandien Vilniuje vyko Lietuvos savivaldybių asociacijos surengta spaudos konferencija, skirta pakuočių atliekų tvarkymo problemų sprendimui. Susitikime su žurnalistais dalyvavo ir Lietuvos savivaldybių komunalinių įmonių asociacijos (SKIA) direktorė dr. Aušra Zigmontienė.

Anot A. Zigmontienės, dvi didžiausios Lietuvos pakuočių tvarkymo organizacijos – viešosios įstaigos „Žaliasis taškas“ ir „Pakuočių tvarkymo organizacija“ – savivaldybių komunalinių paslaugų įmonėms už 2018 metais gautas paslaugas šiuo metu yra skolingos daugiau nei 1,7 mln. eurų.

Visgi nepaisant susidariusios skolos, SKIA priklausančios įmonės kol kas nesvarsto galimybės imtis kraštutinių priemonių – stabdyti paslaugų teikimą. Tačiau SKIA neatmeta galimybės spręsti susidariusią situaciją teisinėmis priemonėmis, tai yra kreiptis į teismą.

„Nuo susidariusios skolos nukenčia ne tik komunalinės įmonės, bet ir savivaldybių gyventojai. Negautos lėšos mūsų įmonių būtų investuojamos į esamų ar naujų paslaugų plėtrą, jų kokybės gerinimą. Be to, įmonių išrašytos sąskaitos, sumokėtas valstybei PVM”, - sako A. Zigmontienė.

Pasak SKIA vadovės, komunalininkai turi pagrįstų abejonių ar verta pratęsti sutartis su pakuočių tvarkymo organizacijomis 2019 metams. „Šiuo metu mūsų įmonės turi pasirašyti sutartis su organizacijomis dėl 2019 metų, tačiau kaip galima padaryti tai su tais, kurie nesilaiko savo įsipareigojimų”.

Anot SKIA atstovų, didžiausia Lietuvoje sukurtos pakuočių atliekų tvarkymo sistemos yda – pakuočių gamintojai ir importuotojai bei jų organizacijos tiesiogiai nedalyvauja pakuočių atliekų tvarkyme, o tiesiog siekia kuo pigiau gauti pažymas apie sutvarkytus atliekų kiekius. Vadovaujantis gamintojo atsakomybės principu, pakuočių gamintojai ir importuotojai bei jų sukurtos organizacijos turėtų būti suinteresuoti sklandžiu sistemos darbu, tinkamu jos finansavimu.

„Ši susidariusi milijoninė skola tėra neveikiančios sistemos iliustracija. Seimas, Vyriausybė, Aplinkos ministerija privalo imtis žingsnių, kurie leistų sukurti efektyvią ir veiksnią pakuočių tvarkymo sistemą. Kosmetinių pataisymų esamai sistemai tikrai nepakaks”, - sako A. Zigmontienė.

Vienas iš galimų problemos sprendimo būdų - vienos valstybės įmonės, atsakingos už pakuočių atliekų tvarkymą, sukūrimas. Ji valdytų informaciją apie pakuočių atliekų srautus, dalyvautų pakuočių atliekų tvarkyme bei spręstų visus klausimus – nuo organizacinių iki finansavimo.

Daugiau informacijos apie įvykusią spaudos konferenciją rasite čia:

https://sc.bns.lt/view/item/294501